Anasayfa Ürünlerimiz العربية English

İletişim

Patentli Yüksek Türk Teknolojisi ile üretilen, Yeni Nesil İlaçlama Makinaları

ÇEŞİTLİ SERA ÇİZİMLERİ, bilgi için tıklayınız.

AKSU NAZ AHTAPOT MİST BLOWER CİHAZI

TAVUKÇULUKDA; YENİ NESİL "AKSU NAZ AHTAPOT"

BİR CİHAZ İLE 7 AYRI İŞ YAPILABİLMEKTEDİR.

ET ORANI %15 ARTAR VE CİVCİV ÖLÜMLERİ AZALIR.

TÜM HASTALIK VE ZARARLILARDA, EN ETKİLİ ÇÖZÜM ORTAĞINIZ!

           

   

Sponsorlarından Olduğumuz,VIV Tavukçuluk Fuarı(tıklayınız)/ VIV Turkey Poultry Fair of which we are one of the sponsors

 

NEM, SOĞUTMA, AŞI, KOKU GİDERME, TOZ İNDİRME,

 

İLAÇLAMA VE DEZENFEKSİYON İÇİN;

 

KOLAY, ETKİLİ VE EKONOMİK YÖNTEM

 

Yeni Nesil İlaçlama, Patentli Yüksek Türk Teknolojisi

 

İşinizi; Profesyoneller ile Profesyonelce Yapın!

 

%50 HİBE DEVLET DESTEĞİ KAPSAMINDADIR.

 

Aksu Naz Ahtapot Cihazlarının Detaylı Teknik Özelliği

ÇEVRE İLAÇLAMASI VİDEO GALERİSİ TIKLAYINIZ.

Civcivlerin ilk gününden 15 nci güne kadar kritik olan, %60 nem sağlanmaktadır.

Civcivlerin yürürken oluşturduğu toz, su zerreciklerine temas ederek yere çöker.

 Su zerrecikleri ile kümes içi serinletilir. Bazı aşılar nefes yoluyla verilir.

Ağır kötü kokuları, içerisine konan güzel koku ile bastırır.

İlaçlama ve dezenfeksiyon yapılır.

15 günlük periyot ve sonrasında, %15 et oranında artış ile civciv ölümlerinde azalma olur.

                                       

motorun 30cm aşağısında               motor hizasında              motorun 30cm üzerinde

Cihazların Teknik Özellikleri

Technical Specifications of the Devices

TARIM BAKANLIĞINDAN ONAYLIDIR.

THE PRICE LIST FOR EXPORT PRODUCTS

35 dönüm sera alanına girmeden ilaçlama; 30 adet 60'lık Aksu Sirkülasyon fanları ile 3 adet Aksu Naz Ahtapot modellerimizin muhteşem uyumu…

Bereket TV Shot during VIV Turkey 2015 Poultry Fair of which we are one of the sponsors / Sponsorlarından Olduğumuz, VIV 2015 Tavukçuluk Fuarı Bereket TV Çekimi

Considerable interest from foreign visitors to our stand during VIV Turkey 2015, Poultry Fair in İstanbul / VIV 2015 İstanbul Tavukçuluk Fuarında, Uluslararası Ziyaretcilerden Standımıza Yoğun İlgi

Aksu İlaçlama Makinaları VIV 2015 Tavukçuluk Fuarı

The videos from the VIV Turkey 2015 Poultry Fair of which we are one of the sponsors / Sponsorlarından Olduğumuz VIV 2015 Tavukçuluk Fuarından Görüntüler

Sponsorlarından Olduğumuz, VIV 2013 Tavukçuluk Fuarı Köy TV Çekimi

Aksu Naz Octopus Device annihilates all pests most effectively / "AKSU NAZ AHTAPOT CİHAZI" "tüm zararlı böcekleri en etkili bir şekilde yok eder"

Spraying and disinfection with Aksu Naz Octopus Device in hatcheries / Yumurta Tavukçuluğunda "Aksu Naz Ahtapot" Cihazı ile İlaçlama ve Dezenfeksiyon Yapılırken.

VIV 2013 Tavukçuluk Fuarı / Bizim Topraklar

14.Uluslararası Growtech Tarım Fuarı, "Bereket Tv Fuar Saati Proğramı"

"Bir Kişi Bir Ürün" (Tavukçuluk Proğramı)

Sponsorlarından Olduğumuz,VIV Tavukçuluk Fuarı(tıklayınız)/ VIV Turkey Poultry Fair of which we are one of the sponsors

Aksu Naz Ahtapot Broşürleri

CATALOG

                

Elektrik sorunu olan yerlerde Honda Jeneratör kullanılmaktadır.

Honda 6HP - 3,2 kVA gücünde, 4 zamanlı, tek silindirli

      

Tavukçulukta, entegrecilerin yeni gözdesi "Aksu Naz Ahtapot" Mist Blower Cihazı

     Aksu İlaçlama Makinaları Üretimi 1985 yılından bugüne,  arge uzmanlarının ortaya koyduğu gelişmeleri, her sene üretimine eklemektedir. En önemli referansın müşteri memnuniyeti olduğunu ilke edinen Aksu İlaçlama Makinaları Üretimi, konusunda Türkiye'nin ilk ve tek patentli kuruluşu olarak üretim yapmaktadır. Aksu ürünleri, ilaçlama ve dezenfeksiyon ürünlerinin yanı sıra, broiler kümeslerinin civciv bölümlerinde nemlendirme işlevi ile kümes içi soğutmaya yönelik çözümler de  sunuyor. Teneffüs yoluyla bazı aşıları da verebilen Aksu ürünleri, tavukçuluk sektöründe üretim yapan lider entegrecilerin arge uzmanlarının uzun araştırmaları sonucunda, bir elektrik motorundan dört adet Mist Blower çıkışı sağlanarak enerji tasarrufu elde edildiği gibi, bir “Aksu Naz Ahtapot” cihazı ile nem, ilaçlama, soğutma, aşı, dezenfeksiyon ve koku giderilebilmektedir. Civcivlerin ilk günden 15 günlük hale gelene kadar, kümes alanına istenilen nem aralığını “Aksu Nem Sensörü” sağlamaktadır.

   AKSU Mist Blower cihazları, tüm bakteriyel ve viral hastalıkların kümesten yok edilmesini ve en etkili dezenfeksiyonu sağlayarak, kümeslerdeki başarı oranını yükseltiyor. Hava dezenfeksiyonu, nemin dengelenmesi ve belli periyotlarda soğutmaya yardımcı olmaktadır. Ergonomik yapılarıyla çok rahat kullanılabilme özelliğine sahiptir. Oluşan aerosol sis sayesinde, gözle görülemeyen canlıları (mikropları) yok ediyor. Aksu İlaçlama Makinaları Üretimi; fazla ilaç atmanın çok iyi ilaçlama yapmak anlamına gelmediği gerçeğinden hareketle, kısa sürede kolayca ve sadece hedefi bularak çalışan makinalar üretmekte ve çevreye nefis koku yayabilmektedir. İlaç dağılım düzgünlüğünü iyileştirerek, ilaçlama hacmini azaltmanın yanı sıra, birim alanda kullanılan ilaç dozunu da azaltmak, ekoloji ve ekonomi yönünden katkı sunulmaktadır.

Civciv bölümü nemlendirme

Kümes içi ilaçlama ve dezenfekte

Fan arkası toz ve koku giderme

Kümes içi soğutma

Damızlık kümeslerde ilaçlama, nemlendirme ve soğutma

Yumurta üretim kümeslerinde ilaçlama, nemlendirme ve soğutma

 

Click to see our products.

Tavukçuluk ve mandıra sektöründeki lider firmaların arge uzmanları uzun araştırmalar sonucunda, dezenfeksiyon ve ilaçlamalarında kullanmak üzere, AKSU U.L.V. cihazlarını tercih ederek, mandıra ve kümeslerdeki başarı oranını yükseltmiştir. Tüm bakteriyel ve viral hastalıkların kümesten yok edilmesini ve en etkili dezenfeksiyonu sağlamaktadır. Hava dezenfeksiyonu, nemin dengelenmesi ve belli periyotlarda soğutmaya yardımcı olmaktadır.

   Ergonomik yapısıyla çok rahat kullanılabilme özelliğine sahip Aksu U.L.V. cihazları, sağlanan aerosol sis sayesinde, gözle görülemeyen canlıları(mikropları) yok etmektedir. Tavuk çiftlikleri ve kümeslerde teneffüs yoluyla bazı aşıların verilmesinde de kullanılmaktadır. Doğaya ve çevreye saygılı AKSU U.L.V. cihazları aerosol sis oluşturduğu için, ortama nefis koku yayabilmektedir.

    İlaç dağılım düzgünlüğünü iyileştirmek ve ilaçlama hacmini azaltmanın yanında birim alanda kullanılan ilaç dozunu da azaltmak ekoloji ve ekonomi yönünden gerekli olduğu ve AKSU U.L.V. cihazlarının bu amaca uygun olduğu, üniversitelerimizin akademisyenleri tarafından, laboratuar çalışmalarında ispatlanmıştır. Dezenfeksiyon uygulamalarıyla ilgili daha geniş bilgi için, tıklayınız.

    AKSU Efe-20 U.L.V. cihazı mandıra ve kümeslerdeki en etkili mücadeleyi sağlamaktadır. Yardımcı fan desteği ile 30 dönüm mandıra veya kümes alanı bu metodla ilaçlanabilmektedir. AKSU U.L.V. cihazları ile başarı oranı çok yüksektir. Yapılan ilaçlamalar kısa sürede kolayca ve sadece hedefi bularak yapılmaktadır. Zira fazla ilaç atmak çok iyi ilaçlama yapmak anlamına gelmemektedir. Damla analiz sonuçlarını görmek için tıklayınız.

                 

Elektrik sorunu olan yerlerde Honda Jeneratör kullanılmaktadır.

Honda 6HP - 3,2 kVA gücünde, 4 zamanlı, tek silindirli

      

 

 

               

           

                                       

motorun 30cm aşağısında               motor hizasında              motorun 30cm üzerinde

Aksu Naz Ahtapot Cihazlarının Detaylı Teknik Özelliği

www.aksuilaclama.com.tr

www.aksuilaclama.com

 

CLICK FOR OUR PRODUCTS

CLICK FOR TECHNICAL FEATURES

 

Carry out your job professionally with professionals

 

CLICK FOR WAYS TO PREVENT SWINE INFLUENZE

CLICK FOR SYMPTOMS OF SWINE INFLUENZE

 

Click for our poultry rearing and disinfection brochures.  

Click to get detailed information regarding our disinfection applications.  

Click to learn more about our products.  

AKSU U.L.V. EQUIPMENT IN DISINFECTION, POULTRY AND DAIRY FARMS

    Research specialists of leading companies in the poultry and dairy farm sectors have increased their success rate in coops and dairies by selecting AKSU U.L.V. equipment as a result of long researches for use in their disinfection and spraying needs. The elimination of all bacterial and viral diseases from the coop results in the most efficient disinfection. Air disinfection assists in the balancing of moisture along with periodic cooling.

   With their ergonomic design accounting for their ease of use, Aksu U.L.V. devices annihilate living organisms that cannot be seen by the naked eye (microbes) via the aerosol mist formed. They are also used to give vaccines in chicken farms and coops via respiration. Since the nature friendly Aksu U.L.V. devices create aerosol mist, they can also give off nice scents to the environment.

   It is known that with regard to ecology and economy, it is necessary to decrease the dose of drug used per unit area, to enhance drug distribution efficiency as well as to decrease disinfection volume and it has been proven by the academicians of our universities that Aksu U.L.V. devices are suited for these purposes.

   Aksu Efe-20 U.L.V. device provides the most effective pest control in dairy farms and coops. With its auxiliary fan support, 30 decares of dairy farm or coop area can be sprayed using this method. Success rate is very high with Aksu U.L.V. devices. Spraying is carried out very accurately in a very short amount of time. Since using large quantities of pesticides does not ensure a good spraying.

10

    It has been proven during the laboratory studies carried out by academics from Akdeniz University that ecologically and economically it is required to decrease the pesticide dose used per unit area and that AKSU ULV devices can be used for this purpose.

   As a result of long studies carried out by the R&D team Keskinoğlu Tavukçuluk Inc., they have preferred our products for their disinfection and spraying needs. AKSU ULVs are used both locally and internationally with our patented disinfection and spraying method that has no equivalent. Please click for our references. (click for brochures)

   Akdeniz University Faculty of Agriculture has decreased the pesticide amount used from 150 lt. to 8 lt. and has concluded that excessive water consumption is unnecessary. In our times when global warming is rapidly increasing it is certain that water reserves will be very important in the future.

   A report has been prepared by the Akdeniz University Faculty of Agriculture Faculty Members regarding ULV devices and the Faculty Dean Mr. Ibrahim UZUN stated his opinion clearly by saying, “be sure that you are doing the best service for this country”. Akdeniz University Faculty of Agriculture Faculty Members suggest our products especially due to the homogeneous spraying they provide.

    It has been proven during spraying studies carried out by the University that AKSU ULV devices give out much smaller droplet diameters hence ensuring better penetration and that the residual time of these droplets is shorter than the others.

    AKSU Spraying Machines Company has TSE certificate of adequacy and after sale service adequacy certificate. Our products have 2 year warranty against fabrication faults. The products have 15 year spare part and service warranty.

   In addition, you may purchase all our products from all Agriculture Credit Cooperatives in Turkey.

 

What is ULV?

Ultra Low Volume

    It is the name given to devices that turn pesticide mixture into large quantities of small droplets via cold fogging. The aerosol mist that is formed by thin spraying method. It means low volume spraying.

    It provides the most effective, permanent, realistic and economical struggle against pests. The droplets that form via ULV method effect all flying and crawling pests, annihilates them rapidly and stays effective for a long period of time.  The objective of ULV(ultra-cold fogging) is to increase the air contact time by dividing the pesticide solution into small particles thus ensuring successful spraying results. The success rate with AKSU ULV devices is considerably high. The spraying carried out using these devices find its targets in a very short amount of time and with ease. For using high amount of pesticides does not mean better spraying.

     This system is the spraying method developed in accordance with the latest technology suggested by the World Health Organization (WHO). In addition to its efficiency superiority due to its ability to mix with water instead of fuel as pesticide additive, it also prevents environmental pollution. It eliminates the excessive costs for municipalities and hotels.

WHY USE AKSU ULV?

 1.      It has the advantage of being a one of a kind state of the art technological product. It is the invention of Turkish Engineers. Patent No: TR 2005 00558 Y

2.      With the special method developed by our company, the device can work effectively with 3 times less pesticide at an area that is 3 times larger. This way billions of liras worth of pesticides are not spread out on the natural habitat thereby causing groundwater pollution. Please click for droplet analysis results.

3.      Each of the pesticide outlet nozzles have U.L.V. property. Unlike its equivalents, this feature enables the device to “continue operation even when one of the nozzles break down”.

4.      Our truck-mounted U.L.V. devices can also generate 220V electric current. Hence, the device that is used for electricity needs during daytime can be used to fight against flies and mosquitoes at night. Equivalent foreign and counterpart local products do not have this feature.

5.      Since power can be divided as desired, AKSU products make savings by eliminating the high maintenance and repair costs of equivalent older blower system devices and it is not possible for the product to lose its ULV feature in time.

6.      Parts that should be replaced over time are very cheap compared with their counterparts and the replacement procedure is very easy.

7.      Thanks to the effect feature of our truck-mounted U.L.V. devices, mosquitoes are drawn to the device at night by the emitted simulated smoke which is a feature that its counterparts do not have. Please click to view the ULV video images.

8.      Aksu products are authorized by the Ministry of Agriculture which is the only official authority and the Ministry periodically inspects our products. As is known, all spraying devices are subject to licensing by the Ministry of Agriculture even if they are only used for environment spraying.

9.      Since our truck-mounted U.L.V. devices produce 220V electricity, pest control can be easily made in all open and closed areas that cannot be accessed such as barns, purification plants, waste areas etc. Please click to see our references.

10. Akdeniz University, Ankara University Faculty of Agriculture, Bornova Agricultural Pest Control research Institute support our company by patenting our company products.

                                                                                           

 WHY ULV?

·         ULV spraying method is 5 times more efficient than fogging since the pesticide particles can stay suspended in the air for a longer period of time.

·         In hot fogging the doors and windows should be kept closed while ULV is not even realized.

·         Hot fogging is costly due to fuel expenses whereas ULV is not.

·         It is environmentally friendly since pesticide mixture is prepared with water instead of fuel.

·         Whereas the fuel used in hot fogging has cancerogenic effects, ULV is harmless since it uses water.

·         There is the risk of deflagration in hot fogging whereas ULV does not have such a risk.

·         There is an efficiency loss of 30 % since the pesticide is burnt during exhaustion whereas ULV systems do not have this efficiency loss since cold fogging is used.

·         There is no expensive fuel use.

·         Spraying is more visual in our new model ULV devices. Please click here to view the video images.

 

DROPLET ANALYSIS RESULTS OF AKSU ULV DEVICES

(carried out by the only authorized authority Ministry of Agriculture and Rural Affairs)

Numerical Average Diameter (microns)

34,480

Surface Average Diameter (microns)

36,237

Volumetric Average Diameter (microns)

37,908

Sauter Diameter (microns)

41,487

Coefficient of Uniformity

1,099

Note: It can be decreased to the desired micron diameter with the adjustment valve.

 

OPEN AIR PEST CONTROL RESULTS WITH AKSU ULV DEVICES

IN OPEN AIR

EFFICIENCY

1. day % 40
3. day % 50
5. day % 60
7. day % 70
10. day % 85

 

 

TIME OF DROPLET DROP

Droplet Diameter Size of Water

Time to Drop from 1 Meter

100 Mikron 4 Saniye
50 Mikron 5 Dakika
20 Mikron 4 Saat
1 Mikron 8 Saat
0.25 Mikron incommensurable

 

The micron diameter that the pest can take is known in pest control, thus using high amounts of pesticide does not mean better spraying.

 

MANTARHANELERDE

 

AKSU LOGO 1

AKSU LOGO 2

 

OUR PRODUCTS

  

 

 

AKSU NAZ AHTAPOT MİST BLOWER CİHAZI VE

JENERATÖRLÜ AKSU NAZ AHTAPOT MİST BLOWER CİHAZI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Motor (Jenetatör) 

Honda 6HP - 3,2 kVA gücünde, 4 zamanlı, tek silindirli

Motor (ULV)

1200 W Elektrik Motoru 220 V, 50 Hz.

Yakıt & Yağ 

Kurşunsuz benzin, 10-30 & 20-50 benzinli motor yağı

Yakıt Tank Kapasitesi 

4 lt.

Yakıt Tüketimi 

1,63 lt/h

İlaç Tank Kapasitesi

Deposuzdur

İlaç Tüketimi 

5-100 lt/h

İlaç Damla Çapı 

30-70 mikron (ayarlanabilir)

İlaç Verimi

İlaç çıkış debisine bağlı olarak, ilaç damlalarının %70'i istenilen ideal mikron ayarındadır.

İlaç Karışımı 

EC, SC, WP

Boş Ağırlığı 

11 kg. / elle çekilir jen.olan tip 75 kg.

Ölçüleri (UxGxY) 

115x40x40(cm)     uzunluk,yükseklik,genişlik

AKSU ECE-10

EL VEYA SIRT TİPİ ULV

ELLE ÇEKİLİR TİP JENR. AKSU ECE-10 ULV CİHAZI
AKSU EFE-10

EL VEYA SIRT TİPİ ULV

AKSU NAZ AHTAPOT

ASILIR TİP MİST BLOWER CİHAZI

AKSU EFE-20

 ELLE ÇEKİLİR FANLI ULV CİHAZI

AKSU EFE-100

BAĞ VE BODUR AĞAÇ ULV İLAÇLAMA CİHAZI

AKSU ECE-30

ARAÇ ÜZERİ ULV

(2 ÇIKIŞLI)

AKSU NAZ-45

ARAÇ ÜZERİ ULV

(3 ÇIKIŞLI)

AKSU NAZ-60

ARAÇ ÜZERİ ULV

(4 ÇIKIŞLI)

AKSU NAZ-50

ARAÇ ÜZERİ ULV

(4 ÇIKIŞLI)

AKSU NAZ-90

ARAÇ ÜZERİ ULV

(6 ÇIKIŞLI)

REFERANSLAR NEDEN AKSU U.L.V.'Sİ?